Baranek wielkanocny – co i jak?

Co oznaczają baranki wielkanocne?

Święta Wielkiej Nocy to najważniejsza uroczystość w całym roku liturgicznym Kościoła Katolickiego. Wtedy to obchodzi się śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jak krew starego baranka chroniła Izraelitów, uwięzionych w Egipcie, przed groźną ręką Anioła Śmierci, tak krew Chrystusa – nowego i doskonałego Baranka Paschalnego – chroni nas przed, o wiele gorszą, śmiercią grzechu. Tym samym przedstawianie Odkupiciela jako baranka, podkreśla ciągły charakter dziejów zbawienia. Dla podkreślenia triumfu nad śmiercią, poprzez Zmartwychwstanie, barankowi na ogół przydaje się sztandar – znak zwycięstwa.

Dlaczego warto korzystać z figurki baranka?

Są ku temu co najmniej dwa powody. Po pierwsze, symbol ten przypomina nam o opisanej powyżej prawdzie teologicznej – każde spojrzenie na baranka zwraca naszą uwagę na to, że Chrystus zgładził grzech i śmierć. W Świątecznej gorączce łatwo o tym zapomnieć, a przecież ten właśnie fakt jest istotą Wielkanocy. Po drugie jednak, pomaga nam lepiej przeżywać to wydarzenie również na poziomie czysto ludzkim. Nadzwyczajna ozdoba  – wszakże  figurka taka nie stoi w domu cały rok – dodaje uroczystego charakteru i wprawia w świąteczny nastrój.

Jak wykorzystać ozdobę?

Przede wszystkim baranka warto umieścić w centralnej części stołu – tam najlepiej spełnia swoją rolę. Jeżeli mamy taką możliwość, warto otoczyć go gałązkami bukszpanu, czy postawić obok niego świecę. Jednakże figurka taka jest również doskonałą dekoracją koszyczka z święconką (oczywiście po wyjęciu z koszyczka można ozdobić nią stół).