Ikona Matki Bożej Częstochowskiej skąd zakup?

Jasna Góra to najważniejsze sanktuarium w Polsce. Od lat pielgrzymują do niego dziesiątki wiernych, aby przed tronem Królowej Polski złożyć swoje prośby i dziękczynienia. Wśród pątników nie brakuje także osób, które każdego roku w sierpniu przybywają do Jasnogórskiej Pani w pieszych pielgrzymkach z najdalszych zakątków naszego kraju. 

Krótka historia ikony Matki Bożej Częstochowskiej

Pierwsze wzmianki o ikonie Matki Bożej Częstochowskiej https://www.meritohurt.pl/obrazy-swiete-ikony/ikona-matki-boskiej-czestochowskiej,8355,1.html w kulturze zachodniej pochodzą z XV wieku i dotyczą autora obrazu. Mówiło się wówczas, iż ten niezwykły obraz Maryi z Dzieciątkiem Jezus namalował święty Łukasz, jeden z autorów Ewangelii. Tradycja Wschodu głosiła, że ikona pochodzi raczej z Jerozolimy i że była ona ukrywana przed zniszczeniem przez Rzymian w jaskini. 

Dzięki kronikom Jana Długosza wiemy, iż cudowny obraz trafił na Jasną Górę w 1384 roku, tuż po erygowaniu pod Częstochową klasztoru zakonu Paulinów. Charakterystyczne dla ikony Matki Bożej Częstochowskiej są rysy na policzku – pozostałość po napadzie rabunkowym na klasztor. Tradycja głosi, iż przeszyte mieczem oblicze Maryi z obrazu zaczęło krwawić. I to wydarzenie jest uważne za pierwszy cud jaki dokonał się dzięki Maryi w jasnogórskim wizerunku. Dziś wiemy, że niezwykłych wydarzeń dokonanych za wstawiennictwem Częstochowskiej Pani było więcej, o czym świadczą liczne wota zgromadzone na ścianach Kaplicy Cudownego Obrazu. 

Ikona Matki Bożej Częstochowskiej do domu

Niezależnie od tego, czy wszystkie historie związane z cudownym obrazem są prawdziwe, jedno jest pewne – ikona Matki Bożej Częstochowskiej od wieków otaczana jest szczególnym kultem. Każdy, kto choć raz spojrzał w oczy Maryi Jasnogórskiej i zawierzył jej swoje życie ma w niej orędowniczkę u Boga. 

Wyjątkowość ikony sprawia, że kopie cudownego obrazu często pojawiają się w innych świątyniach czy w naszych domach. Nic w tym dziwnego, wielu chce modlić się do Matki Bożej w tym wizerunku codziennie. A każdy gość, który zobaczy ikonę Maryi Częstochowskiej w naszym domu od razu rozpozna w nas przyjaciół Maryi i Jezusa.