Wybór figurek do szopki Bożonarodzeniowej

Obowiązkowym elementem Bożego Narodzenia jest szopka. W polskiej tradycji szopka oraz figurki do szopki pojawiły się już w XIII wieku. Przez wieki wystrój i motywy przewodnie szopki się zmieniały, ale elementy takie jak figurki do szopki pozostały niezmienne. Obecnie te elementy mogą cieszyć oczy kunsztownym  wykonaniem i pięknymi kolorami.

Elementy i figurki do szopki

Tradycyjna szopka musi zawierać figurki Świętej Rodziny tzn. Maryi, Józefa oraz Dzieciątka Jezus. Poza Świętą Rodziną w polskiej szopce pojawiają się figurki Trzech Mędrców oraz pasterzy.

Dodatkowymi elementami są zwierzęta oraz cała gama obiektów takich jak domy, młyny, wiatraki czy motywy roślinne w postaci choinek czy egzotycznych palm. Zjawiskowym dodatkiem są figurki aniołów, które dopełniają całości szopki. W najnowszych aranżacjach pojawiają się figurki współczesnych postaci, oraz symboli ważnych wydarzeń.

Z czego są wykonane figurki do szopki

Cała gama materiałów użytych do produkcji figurek do szopki http://www.meritohurt.pl/boze-narodzenie.html pozwala na stworzenie i ukazanie realistycznych szczegółów oraz pokazanie całej palety barw postaci, a także uroku okresu Bożonarodzeniowego.

Materiały, z których wykonuje się figurki to:

  • drewno
  • porcelana
  • masa plastyczna 
  • masa ceramiczna
  • plastelina
  • glinka 
  • gips
  • żywica
  • plastik

Ręcznie malowane detale połyskujące w świetle świec, użyte zdobienia i ornamenty w konwencji religijnej wkomponują się i  udekorują każde wnętrze w naszym domu. Użyte materiały gwarantują trwałość i klasykę we wzornictwie oraz kolorystyce. Tkaniny, w które wszyte są druciki pozwalają na formowanie i drapowanie materiału, aby wyglądał naturalnie oraz miały charakter religijny.

Kompozycja szopki Bożonarodzeniowej

Wysokość, jaką możemy nadać figurkom do szopki jest ograniczona tylko naszą przestrzenią, w której chcemy umieścić szopkę. Ustawienie i aranżacja poszczególnych elementów zależy od naszej wyobraźni i użycia wzoru figurek do szopki. Należy jednak pamiętać, że tradycyjna szopka to przedstawienie stajenki wraz ze Świętą Rodziną oraz centralnym punktem, czyli żłóbkiem z Dzieciątkiem Jezus. Kompozycję takiej szopki można stworzyć i zaprojektować samemu z użyciem pięknych gotowych figur.