Klęczniki to drewniane wyposażenie kościołów, świątyń, klasztorów i kaplic. To one pomagają utrzymać komfort i odpowiednią pozycję podczas spotkań wierzących. Na co wpływa zastosowanie klęczników i czy ich obecność jest niezbędna podczas modlitwy?
Rola klęczników podczas modlitwy
Klęczniki mają wiele odmian. Klęcznik karmelitański to rodzaj drewnianego mebla używanego w katolickim zakonie kontemplacyjnym Marii Panny z góry Karmel. Spotkania Karmelitów wymagają wyciszenia i skupienia. Pomóc w tym mogą klęczniki, których konstrukcja pozwala na swobodne klęczenie, bez obaw o niewygodę. Klęczniki karmelitańskie posiadają żłobioną strukturę zapobiegającą zsuwaniu się z siedziska. Drewniane wykonanie jest gwarancją utrzymania ciężaru nawet osób o większych gabarytach, bez zamartwiania się o przesuwanie czy przechylanie klęcznika. Szeroka dostępność rozmiarów daje szansę na dobranie idealnego klęcznika dla konkretnej osoby, tak by łydka miała wystarczająco dużo miejsca pod drewnianym siedziskiem. Prawidłowy dobór rozmiaru może umilić spotkania karmelitów i pozwolić na pełne skupienie, a tylko modlitwa pełna koncentracji może przynieść pełnowymiarowe efekty.
Niekończąca się wygoda
Korzystanie z klęczników karmelitańskich pozwala na zadbanie o kręgosłup i prawidłową pozycję ciała podczas klęczenia. Dzięki ich obecności w klasztorach można całkowicie oddać się modlitwie, bez obaw o niewygodę.